Vstupte do světa REPULS, multiplayerové FPS hry s různými pokročilými a výkonnými zbraněmi
REPULS je střílečka z pohledu první osoby pro více hráčů, která vám dává kontrolu nad mocnými zbraněmi a pokročilými kybernetickými válečníky zvanými rytíři.
Rytíři jsou elitní vojáci, kteří slíbili své životy galaktické vlajce a vzdali se svých biologických slabostí, aby se stali dokonalým štítem a mečem.

JAK HRÁT

  • [ W ][ A ][ S ][ D ] pro pohyb
  • [Klikněte levým tlačítkem] pro fotografování
  • [Klikněte pravým tlačítkem] pro použití puškohledu
  • [ Q ] udeřit svou zbraní
  • [ 1 ]vyměnit zbraň
  • [ 2 ] házet granáty
  • [ R ] pro opětovné načtení
  • [Mezerník] pro skok

Při používání pušek nezapomeňte použít pravé tlačítko myši k MÍŘENÍ.

MECHANICS
Movement

Your character in REPULS is always running, combined with a massive jump height and the fact that your weapon is always ready allows you to maneuver throughout the map while laying down shots. 

Health
Whenever you take damage, simply find cover or evade damage long enough and your health will regenerate. Naturally, this also means you may want to engage your targets hard to stop them from regenerating after you've succesfully dealt them damage.

Weapons
Every weapon on the battlefield has a purpose. Trying to use the wrong weapon in the wrong situation will guarantee your demise.
Most players also die when they run out of bullets in a gun fight so, as the great call of duty games have made famous: "Switching To Your Pistol Can Be Faster Than Reloading" - consider switching to your secondary using by pressing [ 2 ] if you run out of ammo in the middle of a fight. 
Smaller weapons may be weaker but theyre faster to switch to and can save your life when your'e in a pinch.
Also, remember that if your enemy gets too close, you can bash them with your weapon by pressing [ Q ].

Equipment
Use your equipment by pressing [ 2 ]. Equipments vary from explosives like frag grenades to tools such as portable jump pads.

Maps
Different maps may have different interactable objects such as portals, explosive objects and gravitational lifts. Knowing where these are and how to make use of them can help you turn the tide of a fight.

TIPS 
Combat
You'll need more than great aim to win in REPULS. Pay attention to the weapons of yourself and opponent in each battle including your positions, a smart player with a pistol can take out a dumb player with a rocket launcher if he outsmarts him. 

Průzkum
Někdy může být znalost mapy rozdílem mezi zkušeným válečníkem a noobem. Některé zbraně mohou dominovat, pokud je použijete ve správných oblastech mapy. Brokovnice může být z dálky k ničemu, ale v úzkých chodbách překonává i odstřelovací pušky. Na mapě se také objevují zbraně a vylepšení. Vědět, kde jsou, vám může pomoci zvrátit vývoj bitvy.

REPULS byl přidán v Střílečky Hry.
Controls
×